
Odos pažeidimai gali paveikti bet kurią kūno dalį, o pažeidimo sunkumas gali trukdyti gyvenimui ar net kelti pavojų gyvybei. Teigiamą poveikį gali turėti mityba, kurioje gausu vaisių ir daržovių, pakankamas vandens kiekis ir protingas maisto papildų vartojimas.
Kas tai?
Oda – didžiausias kūno organas, atsakingas už daugybę funkcijų ir pažeidžiamas įvairių sutrikimų, kurių priežastys ne visada aiškios. Pavyzdžiui, niežėjimas ir kraujosruvos kartais pasireiškia kiekvienam iš mūsų, tačiau kai kuriais atvejais gali būti rimtesnių sutrikimų požymis. Kai kurios odos problemos gali kilti dėl virškinimo sistemos veiklos sutrikimų. Odos uždegimus sukelia egzema (arba dermatitas), vilkligė, aknė ir psoriazė. Kitos odos problemos – karpos, nuospaudos, pūslelės nuo peršalimo, saulės nudegimas, suragėjimai, žaizdos, įbrėžimai ir infekcinės ligos, įskaitant pūlingus bėrimus ir niežus.
Simptomai
- Niežtinti, paraudusi ar uždegiminė oda.
- Pavargusi, sausa, pleiskanojanti ar trūkinėjanti oda; rudos dėmės ar pigmentacijos pokyčiai.
- Odos sustorėjimas arba suplonėjimas.
- Pernelyg dažnos kraujosruvos.
Kas tai sukelia?
Mityba, kurioje gausu pusfabrikačių, cukraus ar riebalų, odai kenkia taip pat kaip tarša, stresas, rūkymas ir ultravioletiniai spinduliai. Sausa oda dažniausiai yra paveldima, tačiau ją dar labiau sausina minėti veiksniai ir netinkama mityba. Labai sausos odos priežastis gali būti tiesiog riebalų ar drėgmės trūkumas, bet kartais ji susijusi ir su hipotiroze.
Tokie vaistai kaip spazmolitikai, antihistamininiai vaistai ir diuretikai, taip pat saulė ir rūkymas, – visi šie veiksniai sausina odą. Odos suplonėjimas yra natūralus senėjimo požymis, tačiau jį taip pat gali sukelti steroidai. Egzemą ir bėrimus dažnai sukelia alergijos metalams, saulės šviesai, kosmetikai, augalams, maistui ar kitoms medžiagoms; o psoriazę gali išprovokuoti stresas. Sutrikęs toksinų pasišalinimas iš organizmo dėl inkstų ar kepenų problemų taip pat gali lemti odos bėrimus. Pernelyg dažnos kraujosruvos gali būti maistinių medžiagų trūkumo, anemijos, kraujo skystiklių vartojimo ar nutukimo pasekmė; kartais tai gali būti ir ankstyvas vėžio požymis. Karpos ir suragėjimai gali susidaryti dėl trinties, pavyzdžiui, avint nepatogią avalynę.
Maisto alergijos, ypač kiaušiniams, pienui ir žemės riešutams, gali lemti beveik 75 % vaikų odos bėrimų. Alergijų testas gali padėti išsiaiškinti, ar tam tikras maistas yra kaltas dėl alergijos.
Kuo gali padėti maisto papildai?
Norėdami kovoti su sausa oda ir gydyti egzemą bei bėrimus, įsitikinkite, kad vartodami žuvų taukus arba linų sėmenų aliejų, išlaikote svarbių riebalų rūgščių omega-3 ir omega-6 pusiausvyrą. Šie aliejai taip pat gali padėti sumažinti niežėjimą ir uždegimą esant daugeliui odos sutrikimų – nuo rožinės iki niežų. Juos reikėtų vartoti kartu su tokiais antioksidantais kaip vitaminas C ir vitaminas E, kurie padeda apsaugoti odą nuo išorinių veiksnių ir laisvųjų radikalų (nestabilios deguonies molekulės, galinčios pažeisti ląsteles). Šie vitaminai malšina bėrimus ir egzemą, padeda gyti audiniams po nudegimų ar įbrėžimų, slopina uždegimus ir spartina gijimą – visa tai mažina niežėjimą ir sausumą.
Cinkas naudingas gydant sausą odą, aknę ir psoriazę bei skatinant audinių gijimą. Nuo sausos odos, egzemos ir bėrimų rekomenduojama vartoti A–Z vitaminų ir mineralų kompleksą, kuriame yra cinko ir seleno. Ežiuolė arba raudonoji ežiuolė stiprina imuninę sistemą ir padeda kovoti su odos infekcijomis. Nakvišų aliejus naudingas esant įvairiems odos sutrikimams, ypač esant uždegiminiams pažeidimams, ir gali būti naudojamas ir išoriškai.
Arbatmedžio ir levandų aliejų galima tepti tiesiai ant odos, kad būtų skatinamas gijimas po vabzdžių įkandimų, įpjovimų ar įbrėžimų ir apsisaugoma nuo infekcijų. Aloe vera ramina nudegusią nuo saulės odą ir padeda gyti pažeistiems audiniams. Taip pat galima naudoti ramunėlių, medetkų ar jonažolių kremus ir net jogurtą niežuliui mažinti. Medetkų kremas gali būti naudojamas uždegimui malšinti.
Maisto papildų rekomendacijos
Dozė | Rekomendacijos | |
Žuvų taukai | 2 kapsulės, kurios suteikia 720 mg EPA ir 480 mg DHA per dieną | Vartojant antikoaguliantus, pasitarkite su gydytoju. Vegetarai gali pakeisti 1000 mg linų sėmenų aliejumi, du kartus per dieną |
Vitaminas C | 500 mg vieną kartą per dieną | Viduriuojant sumažinti dozę |
Vitaminas E | 400 TV vieną kartą per dieną | Vartojant antikoaguliantus, pasitarkite su gydytoju |
Cinkas | 15 mg du kartus per dieną | Jei cinko papildus vartojate ilgiau nei mėnesį, rinkitės papildą, kuriame yra 2 mg vario |
Raudonoji ežiuolė | 250 mg ekstrakto 1–2 kartus per dieną | Standartizuotas turinys – ne mažiau kaip 4 % fenolių |
Nakvišų aliejus | 1000 mg du arba tris kartus per dieną | Vartoti valgio metu |
Naujausi atradimai
Vos viena diena saulėje be tinkamos apsaugos gali negrįžtamai pažeisti odos ląsteles ir net DNR, o tai savo ruožtu gali sukelti vėžį ir priešlaikinį senėjimą. Daugelis žmonių nežino, kiek iš tikrųjų jie kasdien gauna saulės spinduliuotės.
Faktai ir patarimai
- Prauskitės rečiau nei įprastai, naudodami drungną vandenį ir bekvapius produktus, o odą sausinkite lengvai tapšnodami, o ne trindami.
- Maisto alergijos, ypač kiaušiniams, pienui ir žemės riešutams, gali sukelti beveik 75 % vaikų odos bėrimų. Alergijos testas padės nustatyti, ar tam tikras maistas sukelia alergiją. Tyrimai rekomenduoja atsisakyti glitimo ir pieno produktų siekiant palengvinti dermatito simptomus.
Arbatų, pagamintų iš kiaulpienių, dilgėlių, raudonųjų dobilų, sarsaparilio, geltonosios šaknies ar varnalėšos užpilų, vartojimas stimuliuoja kepenų ir inkstų veiklą, skatina toksinų šalinimą ir gerina odos išvaizdą.
Ką dar galite padaryti?
- Išgerkite bent 6 stiklines vandens per dieną – tai padeda pašalinti atliekas, kurios kenkia odai, ir skatina gijimą.
- Bendrai odos sveikatai ir kovai su akne sumažinkite riebaus maisto kiekį racione ir padidinkite šviežių vaisių bei daržovių, ypač morkų (kuriose yra antioksidanto beta-karoteno), kiekį.
Būtinai kreipkitės į gydytoją, jei:
- Odos sutrikimai pasikartoja.
- Jaučiate stiprų ir nuolatinį niežėjimą, ypač kai oda šilta – tai gali būti niežai, labai užkrečiama liga;
- Turite ilgai trunkantį bėrimą – tai gali būti juostinės pūslelinės požymis.
PRIMINIMAS – jei sergate kokiomis nors ligomis, prieš vartodami maisto papildus pasitarkite su gydytoju.
Allikas: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements