
Menopauzė žymi moters reprodukcinio amžiaus pabaigą.
Dažniausiai ji prasideda nuo 45 iki 60 metų amžiaus, vidutiniškai – 51 metų. Menopauzė įvyksta, kai moters kiaušialąstės pasibaigia ir dėl to sumažėja kiaušidžių gaminamų estrogenų ir progesterono kiekis.
Menopauzei prieš tai būna perimenopauzė, kuri dažniausiai trunka 2–3 metus. Pagrindiniai jos simptomai – nereguliarus menstruacijų ciklas, odos pokyčiai, nuotaikų svyravimai, depresija, atminties praradimas, nemiga, nuovargis, makšties sausumas, libido pokyčiai, naktinis prakaitavimas ir karščio bangos. Perimenopauzės metu sulėtėja kiaušidžių lytinių hormonų sintezė ir ovuliacija tampa nenuspėjama. Tai sukelia ciklo pokyčius iki pat menstruacijų nutraukimo. Menopauzė laikoma patvirtinta, jei menstruacijų nebuvo 12 mėnesių.
KAIP ĮVEIKTI MENOPAUZĖS SIMPTOMUS

Karščio bangos
Karščio bangos yra vienas dažniausių menopauzės simptomų. Jos gali prasidėti jau iki ketverių metų prieš menstruacijų nutraukimą ir dažniausiai tęsiasi dar vienerius ar dvejus metus po menopauzės. Karščio bangos – tai staigūs šilumos antplūdžiai, kurie dažniausiai pasireiškia veido ir krūtinės srityse. Gali lydėti paraudimas, širdies plakimas, prakaitavimas, šalčio krėtimas ir naktinis prakaitavimas.
Maisto papildai, kuriuos verta apsvarstyti
Šalavijas (Salvia officinalis)
Šalavijas – visžalis daugiametis krūmas, kurį senovės graikai laikė nemirtingumo žole. Šalavijas turi įvairių veikliųjų medžiagų, įskaitant fitoestrogenus ir flavonoidus. Todėl jis žinomas kaip vaistinis augalas, padedantis sušvelninti tokius menopauzės simptomus kaip naktinis prakaitavimas ir nemiga (Braun ir Cohen, 2015). Vieno nedidelio klinikinio tyrimo metu moterims, kurios patirdavo bent penkias karščio bangas per dieną, po aštuonių savaičių šalavijo papildų vartojimo karščio bangų skaičius ir intensyvumas sumažėjo 64 % (Bommer ir kt., 2011; Wilfried ir kt., 2021).
Sojų izoflavonai
Soja laikoma įrodymais pagrįsta pagalba menopauzės metu. Vienoje metaanalizėje buvo nagrinėti 19 tyrimų duomenys, kurie parodė, kad sojos vartojimas nuo 6 savaičių iki 12 mėnesių reikšmingai sumažino karščio bangų dažnį daugiau nei 20 %, o jų stiprumą – daugiau nei 26 % (Chen ir kt., 2014). Soja taip pat gali turėti teigiamos įtakos kaulų retėjimo prevencijai ir širdies bei kraujagyslių sistemos sveikatai, kurios yra dvi svarbios menopauzės laikotarpio problemos.
Eikozapentaeno rūgštis (EPA)
EPA – tai polinesočioji riebalų rūgštis, veikianti kaip prostaglandinų – medžiagų, atsakingų už uždegimą, kraujotaką ir kraujo krešulių susidarymą – pirmtakas. Vieno aukščiausios kokybės DBRCT tyrimo metu, kuriame dalyvavo 120 simptomų patiriančių vidutinio amžiaus moterų, nustatyta, kad EPA (500 mg, tris kartus per dieną) vartojimas aštuonias savaites reikšmingai sumažino karščio bangų dažnį (nors ne intensyvumą) (Lucas ir kt., 2009).
Menopauzės rūkas
Nerimas, susikaupimo stoka, perdėta reakcija, greitas susierzinimas, užmaršumas ir nuotaikos svyravimai – tai dažni menopauzės simptomai. Juos gali dar labiau paaštrinti šiuo gyvenimo laikotarpiu kylantys rūpesčiai dėl senstančių artimųjų, išėjimo į pensiją, skyrybų ar netekties.
Estrogenai yra pagrindiniai moters smegenų ir kūno medžiagų apykaitos reguliatoriai. Tačiau menopauzės metu mažėja tiek estrogenų kiekis kraujotakoje, tiek smegenų bioenergetika (Rettberg ir kt., 2014). Kitaip tariant, kai estrogenų lygis mažėja, neuronai sensta ir lėtėja greičiau.
Serotoninas – pagrindinis nuotaiką veikiantis neuromediatorius – taip pat priklauso nuo estrogenų kiekio. Estrogenas didina serotonino kiekį centrinėje nervų sistemoje ir aktyvuoja smegenų sritis, atsakingas už emocinį stabilumą bei gerina pažintines funkcijas (Russell ir kt., 2019)
Tyrimai parodė, kad metodai, padedantys sujungti kūną ir protą, tokie kaip meditacija, joga, Tai Chi ir paramos tinklai, gali palengvinti menopauzės pereinamojo laikotarpio sunkumus (Johnson ir kt., 2019).
Maisto papildai, kuriuos verta apsvarstyti
L-Teaninas
Tyrimai parodė, kad L-teaninas padeda geriau atsipalaiduoti ir taip palaiko kokybišką miegą (Jang ir kt., 2012). Teaninas stiprina alfa bangų aktyvumą smegenyse, skatina atsipalaidavimo jausmą ir mažina nerimą. Taip pat gerina mokymosi gebėjimus ir atmintį, didina serotonino, dopamino ir GABA kiekį (Williams ir kt., 2019). Tai vienas iš produktų, kurį verta apsvarstyti pereinamuoju laikotarpiu.
Korėjinis ženšenis
Korėjinis ženšenis pasižymi pagrindinėmis veikliosiomis medžiagomis – ginsenozidais, kurių poveikis yra panašus į estrogenų. Manoma, kad ši veiklioji medžiaga turi teigiamą poveikį depresijai, nuotaikos sutrikimams, seksualinei funkcijai ir imunitetui (Ebrahimi ir kt., 2020).
Seksualinė sveikata ir šlapimo pūslės problemos
Į makšties simptomus įeina makšties sausumas, skausmingi lytiniai santykiai, dirginimas, išskyros ir kraujavimas. Šie nemalonūs pojūčiai gali trukti net penkerius ar dešimt metų ir neigiamai paveikti gyvenimo kokybę.
Taip pat su amžiumi didėja šlapimo nelaikymo tikimybė, o estrogenas atlieka tam tikrą vaidmenį. Menopauzės metu keičiasi ir šlapimo takų audiniai, todėl moterys tampa jautresnės nevalingam šlapimo pratekėjimui, ypač esant lėtinėms ligoms ar šlapimo takų infekcijoms. Fizinis krūvis, kosulys, juokas, sunkumų kilnojimas ar kitos panašios veiklos, sukeliančios spaudimą šlapimo pūslei, gali lemti nedidelį šlapimo nutekėjimą. Dubens dugno raumenų stiprinimas taikant tinkamą intervenciją gali padėti moterims (Phillips & Bachmann, 2018).
Maisto papildai, kuriuos verta apsvarstyti
Šaltalankių aliejus
Vieno tyrimo, kuriame nagrinėta uždegiminė makšties atrofija, dar vadinama makšties sausumu, metu kasdien buvo vartojama po 3 g šaltalankių aliejaus per burną. Pagrindinė riebalų rūgštis, palmitoleino rūgštis (PA), sudarė 24 % (Larmo ir kt., 2013).
Probiotikai
Mikrobiomo palaikymas gali padėti sumažinti šlapimo takų problemų dažnį. PH palaikymas šioje srityje gali sumažinti uždegimą. Taip pat yra įrodymų apie geriamųjų Lactobacilli naudą pomenopauzės laikotarpiu (Petricevic ir kt., 2008).
Kolageno problemos

Kolagenas – tai pagrindinis struktūrinis baltymas, sudarantis molekulines skaidulas, kurios stiprina sausgysles bei palaiko odos ir vidaus organų struktūrą (Bielajew ir kt., 2020). Formuojant kaulus ir dantis, prie kolageno jungiasi mineraliniai kristalai. Kolagenas suteikia struktūrą, apsaugo ir palaiko minkštuosius audinius bei jungia juos su skeletu. Didelė jo koncentracija yra jungiamuosiuose audiniuose. Kolagenas užtikrina sausgyslių ir raiščių tempimo stiprumą, o odai – elastingumą. Jis dažnai veikia kartu su kitais svarbiais baltymais, tokiais kaip keratinas ir elastinas (Bielajew ir kt., 2020).
Estrogeno kiekis reguliuoja matricos metaloproteinazes (MMP). Šie fermentai veikia kolageno vientisumą (Doren, 2015). Estrogeno kiekio sumažėjimas lemia šių fermentų padidėjimą, kuris mažina kolageno kokybę. Šis poveikis kartu su natūraliu kolageno sumažėjimu senstant sukelia įvairius požymius ir simptomus (Leszko, 2014), kurie išvardinti žemiau esančioje lentelėje:
Sritis | Kolageno sumažėjimo požymiai |
Oda | Raukšlės, sausumas, trapumas, suglebimas |
Širdies ir kraujagyslių sistema | Sumažėjęs arterijų ir venų tonusas |
Raumenų ir kaulų sistema | Padidėjusi traumų rizika: sausgyslės, raiščiai ir kaulai |
Gleivinė (makštis, burnos ertmė, kvėpavimo takai) | Audinių plonėjimas, polinkis į infekcijas dėl sausumo |
Maisto papildai, kuriuos verta apsvarstyti
Kolageno kompleksas
Kolageno kompleksas sudėtyje yra specialių VerisolⓇ kolageno peptidų, kurie tyrimų metu įrodė gebėjimą padidinti odos elastingumą iki 30 % ir sumažinti raukšleles iki 50 %. Komplekse esantis vitaminas C taip pat padeda palaikyti kolageno normalią sintezę, būtiną kraujagyslių, kaulų, kremzlės, odos ir dantų normaliai funkcijai. Biotinas ir natūralus silicis taip pat palaiko plaukų ir odos sveikatą.
Kolageną palaikantis kompleksas odai ColladeenⓇ Derma Plus
ColladeenⓇ Derma Plus sukurtas specialiai odos sveikatai palaikyti. Komplekse esantys antocianinai – tai stiprūs antioksidantai, kurie padeda neutralizuoti laisvųjų radikalų žalą ir palaikyti kolageno vientisumą. ColladeenⓇ Derma Plus padeda mažinti pigmentinių dėmių, atsirandančių dėl saulės poveikio, susidarymą, švelninti įvairias odos problemas, gerinti odos elastingumą ir mažinti raukšlių atsiradimą.
Menopauzė – tai pereinamasis laikotarpis, kuris neišvengiamai paveikia visas moteris. Norint su juo susidoroti, gali prireikti keisti gyvenimo būdą ir mitybos įpročius. Taip pat kokybiški maisto papildai gali padėti pagerinti gyvenimo kokybę šiuo laikotarpiu.
Vartojate vaistus?
Jeigu papildomai vartojate vaistų, prieš pradėdami vartoti maisto papildus, susipažinkite su vaisto pakuotės lapeliu (PIL) dėl galimų sąveikų ir pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Apie įvairius sveikatos sutrikimus, sveiką mitybą ir gyvenimo būdą skaitykite:https://lamberts.lt/sveikatos-akademija/
Jei norite pasitarti dėl sveikatos problemos, kreipkitės į „Lamberts“ klinikinius konsultantus: https://lamberts.lt/klausti-vaistininko/
Šaltinis: Lamberts Healthcare Clinical Notes