
Kai herpeso virusas jau pateko į organizmą, skausmingos pūslės ant lūpų gali atsirasti bet kada, kai susilpnėja imuninė sistema. Virusą slopina antioksidantai, imuninę sistemą stiprinantys junginiai ir aminorūgštis lizinas – priemonės, kurios taip pat padeda odai greičiau gyti.
Kas tai?
Pūslelinė – tai skysčiu užpildytos pūslės, kurios dažniausiai atsiranda ant lūpų, bet gali išsivystyti ir kaip opos ant dantenų, vidinio žando, gomurio, odos aplink nosies landas ar net nosies viduje. Herpeso virusas gali per kontaktą plisti į akis, nosį, lytinių organų gleivines ar pažeistą odą. Pūslės pratrūksta ir sudžiūsta į šašą, kol per 7–10 dienų išnyksta.
Simptomai
- Pirmasis protrūkis: jautrios pūslės burnoje arba aplink ją, kartais kartu pasireiškia gripą primenantys simptomai ir padidėję limfmazgiai netoliese.
- Pasikartojimai: niežėjimo ar dilgčiojimo pojūtis ant lūpų, po kurio po dienos ar kelių atsiranda viena ar daugiau skysčio pripildytų pūslių.
Kas tai sukelia?
Pūslelinę dažniausiai sukelia 1 tipo herpes simplex virusas (HSV-1). Šis virusas skiriasi nuo 2 tipo herpes simplex viruso (HSV-2), kuris paprastai plinta lytinio kontakto metu. Kadangi herpes virusas po pirmojo protrūkio slepiasi nervų ląstelėse, nauji protrūkiai gali kartotis kas kelias savaites arba tik kas kelerius metus. Pūslės dažniausiai pasirodo tada, kai imuninė sistema nusilpusi dėl karščiavimo ar infekcijos (pvz., peršalimo). Jas taip pat gali išprovokuoti nuovargis, menstruacijos ar stresas, taip pat kontaktas su saule, vėju ar sūriu vandeniu.
Kaip gali padėti maisto papildai?
Bet kokių maistinių medžiagų trūkumas gali susilpninti imuninę sistemą, todėl visi, kuriuos kamuoja pūslelinė, turėtų reguliariai vartoti stiprius multivitaminų ir mineralų papildus. Žemiau išvardyti papildai padeda sumažinti protrūkių dažnį ir pagreitina gijimo procesą. Pirmiesiems pūslelinės simptomams pasireiškus, juos reikėtų vartoti kartu – poveikis turėtų pasireikšti per 2–3 dienas.
Per burną ar tepalo forma vartojama aminorūgštis lizinas slopina HSV-1 augimą. Ją galima vartoti ilgą laiką, taip pat siekiant išvengti pūslelinės atsiradimo. Melisų kremą, pagamintą iš stipraus antivirusinio augalo – vaistinės melisos (Melissa officinalis), reikia naudoti vos pajutus dilgčiojimą. Vitaminas C ir flavonoidai – stiprūs antioksidantai, kurie neutralizuoja laisvuosius radikalus (ląsteles žalojančius junginius), tokiu būdu skatindami gijimą; abu taip pat stiprina virusus naikinančias imuninės sistemos ląsteles. Klinikiniai tyrimai parodė, kad cinkas pagreitina gijimo procesą, tikėtina dėl savo imunostimuliuojančių savybių. Protrūkius galima gydyti imunitetą stiprinančiais augalais, tokiais kaip raudonoji ežiuolė, kuri taip pat veikia kaip natūralus antivirusinis ir antibakterinis agentas.
L-lizino vartojimas
Lizinas vadinamas nepakeičiama aminorūgštimi, nes jis yra viena iš aštuonių aminorūgščių, kurių organizmas pats negali pasigaminti, todėl turime jo gauti su maistu. Žmogaus organizmui reikia 2–3 g lizino per dieną, ir daugiausiai jo yra gyvūninės kilmės produktuose, pavyzdžiui, mėsoje. Daržovėse lizino yra labai mažai, o net ir augaliniai baltymai nėra ypač liziningi, todėl kai kurie ekspertai teigia, kad vegetarų ir veganų mityba gali neužtikrinti pakankamo lizino kiekio.
Nustatyta, kad lizinas trikdo herpes viruso, sukeliančio pūslelinę, dauginimosi ciklą. Tyrimai taip pat rodo, kad žmonėms, kurių mityboje mažai lizino, pūslelinė pasireiškia lengviau, todėl lizino papildai gali būti naudingi. Infekcijos metu rekomenduojama vartoti dvi lizino tabletes per dieną, maždaug 30 minučių prieš valgį. Vėliau, palaikymui, galima vartoti po vieną tabletę per dieną. Jei maiste trūksta natūralių lizino šaltinių, papildą patariama vartoti ilgą laiką – 1000–2000 mg per dieną, kadangi tai atitinka su maistu gaunamą lygį ir neturi žinomo šalutinio poveikio.
L-lizino ir L-arginino vartojimas kartu
Tam tikrais atvejais (pvz., sergant osteoporoze) rekomenduojama vartoti tiek liziną, tiek argininą, tačiau net ir tokiu atveju šias aminorūgštis reikėtų vartoti lygiomis dalimis, kad sumažėtų jų konkurencija dėl tų pačių receptorių. Daugelyje sporto papildų naudojami visi amino rūgščių kompleksai tam, kad būtų užtikrinta plati aminorūgščių pasiūla. Lizinas ir argininas kartu gali skatinti ląstelių aktyvumą, padedantį kaulų formavimuisi ir kolageno gamybai. Tokiu atveju jų sąveika yra naudinga – padeda odos ir jungiamųjų audinių gijimui.
Tačiau lizino ir arginino vartojimas kartu griežtai nerekomenduojamas pūslelinės metu. Abi aminorūgštys įsisavinamos per tuos pačius receptorius, kaip minėta anksčiau. Herpeso protrūkio metu papildomas arginino vartojimas skatina viruso simptomų atsiradimą ir jo plitimą – lizinas tokiu atveju nebeturi slopinančio poveikio, nes abi medžiagos konkuruoja dėl to paties receptoriaus, ir gali būti, kad lizinas visai neveiks, o argininas dar labiau paskatins viruso dauginimąsi.
Jeigu siekiama vartoti lizino pūslelinės simptomams mažinti, tuo pačiu metu arginino vartoti nerekomenduojama. Pradėti vartoti argininą galima tik po lizino kurso pabaigos.
Rekomenduojami maisto papildai
Dozė | Rekomendacijos | |
L-lizinas | Esant paūmėjimams – 1000 mg tris kartus per dieną | Vartoti tuščiu skrandžiu. Netinka vaikams. |
Melisos kremas | Tepkite kremą 2–4 kartus per dieną ant pūslių | |
Vitaminas C, flavonoidai | 500 mg vitamino C ir 200 mg flavonoidų du kartus per dieną | Vartoti esant paūmėjimams. Viduriuojant sumažinti dozę |
Raudonoji ežiuolė | 200 mg keturis kartus per dieną | |
Cinkas | 15 mg per dieną | Jei vartojate cinką ilgiau nei 1 mėnesį, rinkitės tokį, kuris taip pat turi vario |
Naujausi atradimai
Remiantis neseniai Suomijoje atliktu tyrimu, vietinis vitamino C naudojimas gali būti veiksmingas. Tyrimo metu vatos diskeliai buvo pamirkyti vitamino C tirpale ir dedami ant pūslelinės. Tiems, kuriems buvo taikytas gydymas vitaminu C, pūslelės išnyko greičiau (per 3,4 dienos), palyginti su pacientais, gavusiais placebą (5,9 dienos).
Frangipani augalo (Plumeria rubra) sultys yra tradicinė afrikietiška priemonė nuo herpeso infekcijų. Manoma, kad ši sultis visiškai sunaikina virusą paveiktoje vietoje, nepalikdama randų; poveikis esą pasireiškia jau per 20 minučių.
Ar žinojote?
Ledo kubelio laikymas pažeistoje vietoje kelias minutes keletą kartų per dieną gali padėti sumažinti skausmą ir paspartinti pūslelės džiūvimą.
Faktai ir patarimai
Komerciniam melisų kremui alternatyviai galite pabandyti naudoti citrinmelisės arbatą išoriškai, siekiant paspartinti pūslelinės gijimą. Pirmiausia paruoškite stiprią arbatą: į labai karštą vandenį įdėkite 2–3 arbatinius šaukštelius žolelių ir leiskite nusistovėti 15 minučių, tada atvėsinkite. Pažeistą vietą patepkite vatos diskeliu tris kartus per dieną.
Maisto papildus galima saugiai vartoti kartu su nereceptiniais ar receptiniais vaistais, tokiais kaip acikloviras ar pencikloviras, kurie taip pat skatina gijimą.
Ką dar galite padaryti?
- Norėdami išvengti pasikartojimų, tepkite lūpas apsauginiu kremu nuo saulės (SPF 15 ar didesniu). Tyrime, kuriame dalyvavo žmonės, dažnai patiriantys pūslelinę, tiems, kurie nenaudojo apsaugos nuo saulės, pūslelė atsirado po 80 minučių saulėje.
- Nespauskite ir nelieskite pūslelių – tai gali paskleisti virusą. Taip pat viruso plitimui gali padėti bendras asmeninių daiktų, tokių kaip rankšluosčiai, skutimosi peiliukai, stiklinės ar dantų šepetėliai, naudojimas.
- Išbandykite meditaciją, jogą ar kitus atsipalaidavimo būdus, kad sumažintumėte stresą, kuris, manoma, gali sukelti pūslelinę.
- Venkite šokolado, želatinos, riešutų ir pilno grūdo produktų. Šie maisto produktai turi daug aminorūgšties arginino, kuris, kai kurių gydytojų nuomone, gali paskatinti pūslelinės atsiradimą. Manoma, kad lizinas šį poveikį neutralizuoja.
Būtinai kreipkitės į gydytoją, jei:
Atsiranda akių skausmas ar jautrumas šviesai – virusas gali plisti į akis ir pakenkti regėjimui.
Pūslelinė nepraeina ilgiau nei dvi savaites arba dažnai kartojasi – gali būti reikalingas kremas ar geriamas antivirusinis vaistas.
PRIMINIMAS – jeigu sergate kokiomis nors ligomis, prieš vartodami maisto papildus pasitarkite su gydytoju.
Šaltinis: Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements