Atgal

Egzema

Kategorijos

Egzemos sukeltą raudoną ir dažnai intensyviai niežtintį bėrimą galima palengvinti tepant odą raminančiais kremais. Tačiau ir įvairūs maisto papildai bei maistinės medžiagos gali padėti pagreitinti gijimą ar net padėti užkirsti kelią šios varginančios odos ligos pasikartojimui.

Kas tai yra?

Egzema – tai lėtinė odos liga, kurios atsiradimą, skirtingai nei dermatitą, dažnai lemia vidiniai organizmo veiksniai. Egzema sukelia uždegiminius, raudonus, pleiskanojančius odos plotus ant veido, galvos odos, rankų ir riešų, alkūnių linkių, pakinklių bei kitų kūno vietų. Nors egzema labai niežti, reikėtų vengti kasymosi, nes tai gali tik pabloginti būklę. Egzema gali sirgti bet kokio amžiaus žmonės. Liga paveikia gyvenimo kokybę ir trukdo kasdieninei veiklai.

Simptomai

  • Raudoni, sausi, pleiskanojantys, šiurkštūs ir suskilinėję niežtintys odos plotai.
  • Mažos spuogelius primenančios pūslelės.
  • Sustorėjusi ir sausa oda esant lėtinei egzemai.

Kas ją sukelia?

Egzemą dažnai sukelia alergija maistui, žiedadulkėms, gyvūnų plaukams ir kitoms medžiagoms. Nustatyta, kad daugelis egzema sergančių žmonių taip pat turi arba vėliau įgyja šienligę. Egzema sergančių asmenų organizme aptinkama didesnis histamino kiekis – tai cheminė medžiaga, kuri, išsiskirdama odoje, sukelia alerginę reakciją. Dažnai liga išsivysto po kontakto su alergenais, tokiais kaip nuodingi augalai, iš nikelio ar chromo pagaminti papuošalai, dažikliai, kosmetika, stiprūs vaistai ar valymo priemonės. Žmonės, turintys blogą kojų kraujotaką, gali sirgti egzemos rūšimi, vadinama staziniu dermatitu – ši sukelia pleiskanojančius lopus aplink kulkšnis. Egzemą gali sukelti arba paaštrinti sausas oras, per didelis saulės poveikis bei stresas.

Kaip gali padėti maisto papildai?

Vartojami atskirai, kartu su kitais papildais ar įprastiniais vaistais, įvairūs papildai gali sumažinti egzemos paūmėjimą. Rezultatai turėtų pasirodyti per 3–4 dienas. Rekomenduojamus papildus galima vartoti ir ilgą laiką siekiant užkirsti kelią ligos pasikartojimui.

Daug papildų, vartojamų per burną, naudingi kovojant su uždegimu ir mažinant alergines reakcijas. Išbandyk kelis ir įsitikink, kurie tau tinka labiausiai. Įvairūs svarbių riebalų šaltiniai, tokie kaip žuvų taukai, nakvišų aliejus ir linų sėmenų aliejus turi įvairių gyvybiškai svarbių riebalų rūgščių, kurios gali palengvinti niežulį ir uždegimą. E vitaminas gali sumažinti odos sausumą ir niežėjimą.

Mineralas cinkas prisideda prie gijimo proceso ir skatina imuninės sistemos veiklą. Jis taip pat reikalingas svarbioms riebalų rūgštims apdoroti. Ilgalaikio vartojimo metu cinką reikėtų vartoti kartu su variu, kitaip organizmas gali išeikvoti visas vario atsargas. Taip pat antocianidinai, kurie yra flavonoidų grupės junginiai, slopina organizmo alergines reakcijas.

Rekomenduojame uždegimines vietas dažnai tepti kremais, kurių sudėtyje yra ramunėlių ir / arba saldymedžio. Šie vaistiniai augalai mažina odos uždegimą ir gali būti netikėtai švelnūs, kai tepami tiesiai ant pažeistų vietų. Arbata, pagaminta iš dilgėlių lapų, raudonųjų dobilų ir varnalėšos šaknų, taip pat gali padėti sumažinti egzemos simptomus. Į 200 ml verdančio vandens įberkite apie 15 g džiovintų žolelių ir palaikykite 10 minučių. Gerkite iš karto arba padalinkite į kelias porcijas per dieną.

Rekomenduojami maisto papildai

Dozė Rekomendacijos
Žuvų taukai 2 kapsulės, suteikiančios 720 mg EPA ir 480 mg DHA per dieną Vartojant antikoaguliantus – pasitarkite su gydytoju
Nakvišų aliejus 1000 mg tris kartus per dieną Galima pakeisti 1000 mg agurklės aliejumi kartą per dieną
Cinkas 15 mg per dieną Vartojant ilgiau nei mėnesį – papildyti 2 mg vario
Vitaminas E 250 mg per dieną Vartojant antikoaguliantus – pasitarkite su gydytoju
Antocianidinai 160 mg du kartus per dieną Išgauti iš vynuogių sėklų ir mėlynių ekstraktų
Ramunėlės Tepti kremu arba nuoviru ant pažeistų vietų 3–4 kartus per dieną
Saldymedis Tepti kremu ant pažeistų vietų 3–4 kartus per dieną

Naujausi atradimai

Daugelis gydytojų abejoja nakvišų aliejaus veiksmingumu gydant egzemą, tačiau tyrimai rodo priešingai. Vienas naujausias tyrimas parodė, kad suaugusieji ir vaikai, šešis mėnesius vartoję nakvišų aliejų, patyrė mažiau niežulio ir tinimo.

Faktai ir patarimai

  • Egzemos gydymui skirtos skystos žolelių formos ar kremai geriausiai veikia šlapiuojančius pažeidimus.
  • Tepalai ir kremai yra veiksmingiausi gydant sausas egzemos vietas.
  • Saldymedžio kremas yra labai veiksmingas žmonėms, kurie naudoja kortizono kremus iš vaistinės. Saldymedis turi glicirizinės rūgšties, kuri sustiprina kortizono veiksmingumą ir sumažina galimą šalutinį poveikį, pvz., deginimą, niežėjimą ir dirginimą.
  • Taip pat verta apsvarstyti sodinio hamamelio kremo naudojimą – nustatyta, kad jis gali būti toks pat veiksmingas kaip 1 % hidrokortizono kremas gydant egzemą.
  • Tradiciniai kinų žolininkai egzemai gydyti skiria arbatą, kurioje be saldymedžio yra dar devynios žolelės, priklausomai nuo simptomų. Šis gydymas gali būti labai veiksmingas, tačiau Jungtinėje Karalystėje parduodamų preparatų analizė atskleidė, kad kai kurie jų turi per didelį kiekį steroido deksametazono.

Ką dar galite padaryti?

  • Pašalinkite iš mitybos visus maisto produktus, kurie gali sukelti alerginę reakciją. Dažniausiai tai pienas, kiaušiniai, vėžiagyviai, kviečiai, šokoladas, riešutai ir braškės.
  • Dėvėkite laisvus medvilninius drabužius – jie mažiau dirgina odą nei kiti audiniai.
  • Maudykitės rečiau, kad išvengtumėte odos išsausėjimo. Naudokite drungną vandenį, venkite dezodoruojančių muilų, vonios putų ir parfumuotų produktų. Po maudynių švelniai nusausinkite odą – netrinkite jos rankšluosčiu.

Būtinai kreipkitės į gydytoją, jei: 

  • Egzema yra išplitusi ir pasikartojanti.
  • Atsiranda šlapiuojančių ar šašais pasidengusių opų – tai gali reikšti bakterinę infekciją.
  • Egzema nereaguoja į savipagalbos priemones per tris–keturias dienas.

PRIMINIMAS – jei sergate kokia nors liga, prieš vartodami papildus pasitarkite su gydytoju.

Šaltinis: „Practitioner´s Guide to Nutritional Supplements“

Straipsnyje minimi produktai

Gryni žuvų taukai 1100 mg
60 21,45 
120 35,76 
180 45,46 
Tootepilt | Oomega 3-6-9 kalaõli 1200 mg | Lamberts Eesti
Omega 3-6-9 žuvų taukai 1200 mg
120 33,91 
Tootepilt | Kuningakepiõli 1000 mg kapslid | Lamberts Eesti
Grynas nakvišų aliejus 1000 mg, kapsulės
90 24,78 
Tootepilt | Tsink (tsitraadina) 15 mg | Lamberts Eesti
Cinkas (citratas) 15 mg
180 16,27 
90 10,63 
Tootepilt | E-vitamiin 250 IU (168 mg) | Lamberts Eesti
Vitaminas E 250 TV (168 mg)
100 24,61