Dažnai užduodami klausimai

Čia surašėme keletą svarbiausių ir dažniausiai dažniausiai kylančių klausimų, susijusių su maisto papildais ir jų vartojimu, el. parduotuvės užsakymų pateikimu, keitimu ir (arba) atšaukimu.

Jei nerandate atsakymo į savo klausimą ir manote, kad jūsų atsakymas į Jūsų klausimą gali būti vertingas kitiems, praneškite mums apie tai šiuo el. pašto adresu info@lamberts.lt. Atsakysime į jūsų klausimą ir atnaujinsime DUK skiltį.

Kas yra maisto papildas?

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba maisto papildą apibrėžia kaip maisto produktą, skirtą papildyti įprastą maisto racioną ir kuris vienas arba derinyje su kitomis medžiagomis yra koncentruotas maistinių ar kitų medžiagų, turinčių mitybinį arba fiziologinį poveikį, šaltinis.

Maisto papildas atitinka visas šias sąlygas:

  • yra skirtas papildyti įprastą maistą;
  • yra koncentruotas tam tikrų medžiagų šaltinis (pvz., vitaminų, mineralinių medžiagų, kofeino, augalų ekstraktų, riebalų rūgščių ir kt.);
  • skirtas vartoti nustatytomis dozėmis ar kiekiais;
  • parduodamas supakuotas į pardavimo pakuotes nustatytomis dozėmis, tokiomis kaip kapsulės, pastilės, tabletės, miltelių paketėliai, skysčio ampulės, lašintuvų buteliukai ir panašiai, skirti vartoti mažais išmatuotais kiekiais.

„Lamberts“ filosofija pabrėžia, kad maisto papildo paskirtis yra suteikti labiau koncentruotą maistinių medžiagų kiekį nei įprastas maistas!

Maisto papildai yra, pavyzdžiui, vitamino D kapsulės / lašai, cinko tabletės, omega-3 žuvų taukų kapsulės, gudobelių tinktūros, kapsulės su pieno rūgšties bakterijomis.

Dėmesio! Maisto produktai (pvz., batonėliai, dribsniai, gėrimai), praturtinti vitaminais / mineralinėmis medžiagomis ar kitomis medžiagomis (pvz., kofeinu), nėra maisto papildai, o įprastas maistas (vadinamasis praturtintas maistas).

Produktai, skirti ligų profilaktikai, gydymui ar simptomų lengvinimui, nėra maisto papildai, o vaistai. Su klausimais dėl jų pateikimo į rinką reikia kreiptis į Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą prie LR Sveikatos Apsaugos Ministerijos. Maisto papildais taip pat nelaikomi produktai, skirti išoriniam vartojimui (pvz., odos priežiūros priemonės) ir pašarų papildai gyvūnams.

Plačiau skaitykite Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos svetainėje.

Ar produktas, kitoje ES šalyje parduodamas kaip maisto papildas, Lietuvoje gali būti laikomas vaistu?

Taip, gali. Sprendimą priskirti produktą ar maisto papildą Tarnyba visuomet priima kiekvienu konkrečiu atveju ir (arba) atsižvelgiant į visas produkto savybes, įskaitant jo sudėtį, farmakologines savybes, vartojimo būdą, vartojimo sritį, vartotojų informuotumą apie produktą ir riziką, kuri gali būti susijusi su jo vartojimu.

Daugeliu atvejų kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse jau registruoti maisto papildai Lietuvos rinkoje gali būti laikomi maisto papildais.

Ką reiškia ant maisto papildo esančios RPN ir RMV etiketės?

Rekomenduojama paros maistinių medžiagų norma (kiekis), t. y. RPN (angl. „RDA – Recommended Daily Allowance“) yra JAV Nacionalinės mokslų akademijos mokslininkų parengtos ataskaitos, skirtos JAV ir Kanados gyventojams, kuriose pateikiami standartiniai statistiniai rodikliai ir lentelės, iliustruojančios žmonių kasdienį vitaminų ir kitų maistinių medžiagų poreikį. Rekomenduojama ir laikoma, kad RPN yra tinkama vidutinė, saugi ir pakankama vitaminų paros norma, tinkama 97-98 % akivaizdžiai sveikų vyrų, moterų, mergaičių, berniukų ir kitų amžiaus grupių asmenų, kad būtų išvengta su vitaminų trūkumu susijusių sveikatos sutrikimų.

  • RPN (angl. RDA) – nuo 2001 m. Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (angl. FAO) ir Pasaulio sveikatos organizacija (angl. WHO) santrumpą RPN (angl. RDA) naudoja kaip rekomendaciją dėl optimalios maistinių medžiagų, vitaminų ir mikroelementų paros normos.
  • RMV (angl. NRV) – referencinė maistinė vertė – suaugusiųjų paros referencinis suvartojimas (angl. Nutritional Reference Value) yra ne mažesnis kaip 15 % maistinės medžiagos, kad būtų galima teigti, jog preparate yra šios medžiagos.
  • RMV (angl. NRV), kuri reiškia suaugusiųjų paros referencinės normos procentinę dalį, Europoje buvo įvesta kaip naujas rodiklis. Savo turiniu NRV simbolis atlieka tą pačią funkciją kaip ir gerai žinomas RPN simbolis. Kad būtų galima teigti, jog produkte yra tam tikro vitamino ir (arba) mineralo šaltinis, jo paros dozė turi sudaryti ne mažiau kaip 15 % RMV

Dienos normos ir didžiausi leistini vitaminų ir mineralų kiekiai pateikiami Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos puslapyje.

Kodėl turėčiau vartoti papildus?

Kaip rodo neseniai atlikti mitybos tyrimai, didelė dalis žmonių maitinasi nesubalansuotai, o tai reiškia, kad jiems gali trūkti reikiamo maistinių medžiagų kiekio.

Daug vitaminų mūsų organizmas pats nepasigamina, todėl jų turime gauti su maistu. Tačiau kadangi mūsų mityba dažnai nėra pakankamai įvairi, į pagalbėti gali maisto papildai.

Vitaminų poreikis daugiausia priklauso nuo amžiaus, o kai kurių vitaminų poreikis priklauso ir nuo lyties. Suaugusiųjų vitaminų poreikis taip pat priklauso nuo bendrų energijos sąnaudų.

Pavyzdžiui, nėštumo metu ir vaisiui augant būtina vartoti pakankamai maisto produktų, turinčių folio rūgšties, kad sumažėtų apsigimimų rizika. Nėštumo ir žindymo laikotarpiu padidėja daugumos vitaminų poreikis. Tačiau vaikams ir pagyvenusiems žmonėms vitamino D reikia daugiau nei suaugusiesiems. Dėl įtempto, bet kartu ir labai sportiško gyvenimo būdo padidėja B grupės vitaminų, ypač vitamino B1, poreikis.

Vitaminai ir mineralai dažnai vartojami siekiant palaikyti mitybą ir užkirsti kelią ligoms. Pavyzdžiui, rausvažiedė ežiuolė (Echinacea purpurea), Vitaminas C ir cinkas gali užkirsti kelią peršalimo ligoms ir pagreitinti sveikimą.

Vaistiniai augalai Istoriškai augalai buvo naudojami ligų profilaktikai, uždegimams gydyti, karščiavimui mažinti ir žaizdų gijimui skatinti. Vaistinės žolelės taip pat gali būti naudojamos įvairioms virškinimo problemoms, skausmui malšinti, organizmui atpalaiduoti ar stimuliuoti. Tam tikri vaistinių augalų ir vaistažolių produktų tyrimai parodė, kad vienų poveikis gali būti panašus į įprastinių vaistų poveikį, o kitų – ne. Vaistiniai augalai ir jų mišiniai kartais gali būti net pavojingi sveikatai, todėl svarbu juos vartoti teisingai.

Mokslininkai ištyrė natūralius produktus ir nustatė, kad jie dažnai yra naudingi sveikatai. Pavyzdžiui, žuvų taukai, kurių sudėtyje yra omega-3 riebalų rūgščių, gali padėti sumažinti trigliceridų kiekį organizme.

Skirtingų žmonių grupių maistinių medžiagų poreikiai

Mažai saulės gaunantys žmonės

Žmonės, kurie vengia saulės arba daug laiko praleidžia patalpose ir kurių mityboje nėra pakankamai vitamino D turinčių maisto produktų, turėtų papildyti savo kasdienę mitybą vitaminu D. (Įspėjimas: dideli vitamino D kiekiai yra toksiški, todėl niekas neturėtų viršyti rekomenduojamo paros kiekio, nebent tai paskirtų gydytojas.)

Vegetarai ir veganai

Vegetarai, jei negali gauti pakankamai maisto medžiagų iš praturtintų grūdų ir kitų pilno grūdo produktų, taip pat turėtų vartoti B grupės vitaminų. Jiems taip pat gali prireikti vartoti vitamino D, riboflavino (vitamino B2), multivitaminų ir stebėti geležies kiekį kraujyje, kad jis neviršytų normos. Veganams, nevartojantiems pieno produktų, kiaušinių, žuvies ar mėsos, gali trūkti vitamino A, jei jie nevalgo pakankamai vaisių ir daržovių.

Rūkantys

Rūkymas turi įtakos kelių vitaminų, ypač vitaminų C ir D, įsisavinimui. Be to, rūkymas gali trikdyti vitamino D apykaitą, todėl blogėja raumenų funkcija ir silpnėja imuninė sistema. Neretai tyrimai taip pat rodo, kad rūkantiesiems apskritai trūksta B grupės vitaminų.

Sebintys svorį ir besilaikantys dietų

Mažiau nei 1000 kalorijų per dieną gaunantys žmonės taip pat turėtų vartoti vitaminų kompleksų, kad vitaminų kiekis organizme būtų normalus. Jie taip pat turėtų reguliariai lankytis pas gydytoją, kad įsitikintų, jog su maistu gauna pakankamai reikalingų maistinių medžiagų.

Senjorai

Beveik trečdalis vyresnio amžiaus žmonių su maistu negauna pakankamai vitaminų ir pagrindinių mineralų. Dažnai jų mitybos įpročiai tapo prastesni, todėl jie reguliariai nevalgo įvairaus maisto. Be to, vyresnio amžiaus žmonės dažniau priversti vartoti įvairius vaistus, kurie trukdo įsisavinti tam tikrus vitaminus ir mineralus. Norėdami gauti daugiau informacijos apie vaistų ir vitaminų sąveiką, kreipkitės į mus konsultacijai.

Nėščiosios ir krūtimi maitinančios motinos

Nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims dažnai reikia ne tik maisto, bet ir įvairių vitaminų bei mineralų. Folio rūgštis ir vitaminai B6 bei B12 ypač svarbūs nėštumo metu. Taip pat verta nepamiršti geležies, nes būtent geležis užtikrina reikiamą hemoglobino kiekį organizme. Gimdymo metu praradus kraujo hemoglobino kiekis gali labai sumažėti.

Moterys vegetarės taip pat turėtų vartoti B grupės vitaminų, nes B grupės vitaminų trūkumas gali pakenkti kūdikio sveikatai. Folio rūgštis sumažina nervinio vamzdelio defektų ir galimų veido deformacijų, pavyzdžiui, gomurio skilimo, riziką. Tyrimai mažą folatų kiekį nėštumo metu sieja su mažu gimimo svoriu, o tai gali padidinti širdies ligų riziką vyresniame amžiuje. Geriausia išeitis – moterims, planuojančioms pastoti, pradėti vartoti papildomai folio rūgšties kartu su būtinu vitaminų ir mineralų kompleksu.

Vitaminų ir mineralinių medžiagų papildai turėtų būti vartojami tik tada, kai nepakanka maistinių medžiagų.

Net ir idealiai besimaitinančiai moteriai beveik neįmanoma gauti visų nėštumo metu organizmui reikalingų maistinių medžiagų, ypač geležies ir folio rūgšties.

Pavyzdžiui, nėštumo metu moteriai gali prireikti daugiau geležies, nes nėštumo metu organizme padaugėja kraujo. Geležis yra pagrindinė hemoglobino sudedamoji dalis. Jos kiekis turi būti normalus, kad organizme pasiskirstytų deguonis. Jei jūsų mityboje nėra pakankamai geležies turinčių maisto produktų, pavyzdžiui, raudonos mėsos, kiaušinio trynio ir tamsiai žalių lapinių salotų bei daržovių, organizmas pasitelks atsargas, kurias gauna iš kaulų čiulpų. Yra tikimybė susirgti mažakraujyste. Pasak gydytojo Rojaus Pitkino (Roy Pitkin), Nacionalinės mokslų akademijos Nėštumo ir žindymo laikotarpiu reikalingų maisto medžiagų poreikio tarybos pirmininko, geležis ypač svarbi paskutinį nėštumo trimestrą, kai kūdikio poreikiai yra didžiausi.

Ar maisto papildai yra saugūs sveikatai?

Visada informuokite gydytoją ir (arba) vaistininką apie maisto papildų vartojimą arba planus derinti maisto papildus su įprastais be recepto ar pagal receptą parduodamais vaistiniais preparatais. Vaistų vartojimo atsisakymas ir pasitikėjimas vien maisto papildais gali nepadėti, o netgi pakenkti. Tai ypač svarbu prisiminti nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims.

Vartojant maisto papildus, reikia prisiminti šiuos dalykus:

Kaip ir įprasti vaistai, maisto papildai taip pat gali sukelti šalutinius poveikius arba alergines reakcijas. Taip pat gali atsirasti sąveika su kitais receptiniais ir įprastais vaistiniais preparatais arba maisto papildais. Šalutinis poveikis arba sąveika su kitais vaistiniais preparatais arba maisto papildais gali pabloginti kitą sveikatos būklę.

Maisto papildų gamybos procesas gali būti nestandartizuotas. Dėl to skirtingų prekės ženklų maisto papildų poveikis ir šalutinis poveikis gali skirtis. Maisto papildas, kurį įsigijote sveikatos ar maisto prekių parduotuvėje, gali skirtis nuo tyrime naudoto. Daugumos maisto papildų (išskyrus vitaminus ir mineralines medžiagas) ilgalaikis poveikis sveikatai nėra žinomas.

Prieš vartodami maisto papildą, įsitikinkite, kad tai yra kokybiškas prekės ženklas, o jei neturite papildomos informacijos, kreipkitės į vaistininką, gydytoją ar mitybos specialistą.

Visi „Lamberts“ el. parduotuvėje parduodami maisto papildai, vitaminai ir mineralai yra praėję Estijos vaistų agentūros produktų notifikavimo procesą, patvirtinti Maisto ir veterinarijos tarnybos bei MHRA ir atitinka tuos pačius (GGP) gamybos standartus ir kokybės reikalavimus kaip vaistinėse parduodami receptiniai ir nereceptiniai vaistai.

Kaip pasirinkti tinkamą maisto papildą?

Žmonės vartoja vitaminus ir maisto papildus, siekdami palaikyti ar stiprinti savo sveikatą. Tačiau reikia nepamiršti, kad ne visais atvejais pasirinktas preparatas gali būti naudingas ar saugus.

Tiesa yra tai, kad nei JAV Maisto ir vaistų administracija, nei įvairių Europos šalių atstovaujančios organizacijos nereguliuoja maisto papildų rinkos kaip vaistų, todėl informacija, pateikta ant maisto papildo pakuotės ar etiketės, nebūtinai yra 100 % teisinga, todėl reikėtų įsitikinti produkto sudėtimi ir prekės ženklu. Be to, kai kurie maisto papildai gali turėti sudedamųjų dalių, kurios nėra nurodytos etiketėje.

Būtinai reikėtų pasidomėti ir susipažinti su keliais paprastais faktais prieš pradedant vartoti maisto papildus.

Perkant maisto papildus ar vitaminus, verta atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:

  • Įsitikinkite, kad maisto papildas ar vitaminų preparatas yra patvirtintas ir (arba) registruotas organizacijos, atsakingos už maisto papildų saugą (pvz., Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos).
  • Patikrinkite, ar produkto etiketėje yra ši informacija: maisto papildo pavadinimas; gamintojo pavadinimas, adresas ir telefono numeris; išsamus sudedamųjų dalių ir veikliųjų medžiagų sąrašas bei jų kiekis tabletėje ar kapsulėje. Geros gamybos praktikos (GGP, angl. „GMP“) ženklas arba kitas svarbus kokybės ženklas.
  • Atkreipkite dėmesį į maisto papildo veikliosios medžiagos (vitaminų, mineralų, vaistinių augalų, fermentų ir pan.) kiekį ir ar nurodytas kiekis Jums tinka.
  • Ar maisto papildo etiketėje arba reklamoje pateikti teiginiai atrodo pernelyg geri, kad būtų tiesa? Jei pažadai neatrodo pagrįsti, paprastai jie tokie ir nėra.

Maisto papildų ir vitaminų etiketėse gali būti pateikiami tik tam tikri teiginiai apie sveikatą, kurie skirstomi į tris kategorijas: teiginiai apie sveikumą, maistingąsias medžiagas ir poveikį bei pažadai. Teiginiai apie sveikatą yra tvirtinami Europos Komisijos.

Kaip vartoti maisto papildą?

Vartokite maisto papildus ir vitaminus pagal nurodytas instrukcijas.

Maisto papildus reikėtų vartoti vadovaujantis sveiku protu. Šie paprasti patarimai turėtų padėti Jums išlikti teisingame kelyje:

  • Tiksliai laikykitės pakuotės instrukcijų ir savo gydytojo ir (arba) vaistininko nurodymų.
  • Turėkite sąrašą visų maisto papildų ir kitų vaistų, kuriuos vartojate.
  • Užrašykite, kokį maisto papildą, vaistą ar kitą preparatą vartojate, kada ir kokiu kiekiu. Lengva pamiršti, kad jau vartojate maisto papildą ar vaistą, o tai gali sukelti situaciją, kai netyčia suvartosite per didelę dozę.
  • Be to, užrašykite, kaip maisto papildai veikia jus ir kokius teigiamus ar neigiamus poveikius pastebėjote.
  • Kiekvieno vizito metu pasidalinkite savo užrašais su gydytoju.

Jei vartojant maisto papildus ar vitaminų preparatus patiriate šalutinių poveikių, kaip ir vartojant vaistus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Kaip žinoti, kad be įprasto maisto turėčiau vartoti maisto papildus?

Turėtumėte pagalvoti apie maisto papildų vartojimą, jei žinote, kad jūsų mityba nėra įvairi, turite sveikatos problemų arba atlikote kraujo tyrimą ir įsitikinote, kad jūsų organizmui trūksta tam tikrų vitaminų ar mineralų.

Pastaba: Prieš vartojant maisto papildus, rekomenduojame pasikonsultuoti su gydytoju arba vaistininku.

Ar galiu vartoti maisto papildą nepasitaręs su gydytoju ar vaistininku?

Papildų galima įsigyti vaistinėse, prekybos centruose, sveikatos parduotuvėse, internetinėse elektroninėse parduotuvėse ir kitais kanalais. Todėl dėl didelio maisto papildų pasirinkimo ir lengvo prieinamumo didelė atsakomybė už maisto papildų (įskaitant vitaminus ir mineralus) vartojimą tenka pačiam žmogui.

Apskritai maisto papildus vartoti saugu, jei turite reikalų su patikimu, gerai žinomu ir aukštos kokybės maisto papildų gamintoju. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad prieš pradedant vartoti maisto papildą patartina pasitarti su gydytoju, vaistininku ar specialistu, nes maisto papildas taip pat gali sukelti įvairių šalutinių poveikių arba sąveikauti su receptiniais ar nereceptiniais vaistais.

Ypač svarbu pasikonsultuoti su specialistu šiais atvejais:

  • nėštumo ar žindymo laikotarpiu;
  • prieš operaciją ar po jos;
  • esant aukštam kraujospūdžiui, širdies ligai ar diabetui;
  • vaikui vartojant maisto papildus.
Ką daryti, jei dėl maisto papildo pasireiškė nepageidaujama reakcija?

Jei pasireiškia nepageidaujama reakcija ar sąveika, nutraukite maisto papildo vartojimą ir kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

Atsakymai paruošti remiantis šiais šaltiniais:

Neradote atsakymo į savo klausimą? Rašykite mums el. paštu info@lamberts.lt ir mes atsakysime.